Taken – filmivaataja muljeid

taken

Taken, thriller, France/USA 2008, Pierre Morel

Liam Neeson mängib selles filmis peaosa, ja see on kvaliteedimärk omaette. Niipalju kui mina tema filme näinud olen, on nad alati hea kvaliteediga. Vähemasti pole ma veel ühtegi vähema tasemega filmi näinud. Võibolla on see juhuslik, et ma ühtegi Neesoni kehva filmi seniajani näinud pole, aga kui see jätkub, võib minust veel nii tema fänngi saada. Liam Neesoni filmidest soovitan kindlasti filmi lennuõnnetusest Alaskal The Grey ja samuti filmi õhumarssalist Non-stop. Liami valik mängida trillerites on vägagi põhjendatud. Selle tingib kindlasti üheltpoolt tema kehaline suutlikkus füüsilisteks pingutusteks ning teiseltpoolt kuiv ja peaaegu olematu näitlemine. Tema näitlemismaneer on loomulik ja sundimatu, justkui ta ei näitlekski. Ta on filmides tema ise. Vaatajana on mul tunne, et ma tean, milline inimene ta on. Kinolinal ei tee ta midagi teisiti, mida ta tavaelus ei teeks. Tema hääl, miimika ja žestid on filmist filmi täpselt ühesugused, nagu tema intervjuudeski näha võib. Sellega tuletab ta mulle muide Kevin Costneri näitlemisstiili meelde. See filmide jaoks sobilik elulähedane näitlemismaneer on minu arust just see, millest eesti näitlejatel puudu jääb, sest nad on liiga teatraalsed.

Filmis Taken saadab Bryan Mills (Liam Neeson) vastu tahtmist oma tütre Kim’i (Maggie Grace) koolivaheajaks Pariisi. Ei tea, miks küll? Kas kuues meel? Igatahes, juba esimisel õhtul tütar röövitakse Albaania päritolu inimröövijatest jõugu poolt. Need inimesed valivad juba Pariisi lennujaamas välja oma ohvrid – noored ja kergeusklikud tütarlapsed –, kelle nad pettusega ja jõuga röövivad ning narkootikume täis pumbatuna prostitutsioonile sunnivad või siis rikastele klientidele maha müüvad. Filmile annab kaskadöörlikud võimalused ja sellest tulenevalt visuaalselt põnevad stseenid Bryani spetsiaalne eriteenistuse väljaõpe, tänu millele muutub tema jälitustegevus ka filmivaatajale üsnagi põnevaks. Bryanil on aega 96 tundi röövitud tüdruku leidmiseks, enne kui jäljed lõplikult kaovad. Film on ehitatud üles kiirusele. See kiirus sütitab ning kruvib üles põnevust.

Loomulikult selgub, et Prantsuse siseministeeriumi inimesed on inimröövijate tegevusest teadlikud ning nende tolerants Albaanlaste inimvastase kuritegevuse suhtes on suurte rahasummadega kinni makstud. Mis siis veel, kui mitte korrumpeerunud valitsus – see on tänapäeva filmide üks põhilisi intriigide/konfliktide komponente.

Häiriv moment on filmis see, et kohati sujub Bryanil jälgede ajamine ning ülesvõtmine liigagi lihtsalt, kui mõni mafioosode vastupanust tulenev kriimustus välja arvata, ning sellega meenutab film teisi lapselikke kangelasfilme nagu Fantastic Four, X-men ja Charlie’s angels. Vaatamata sellele on filmi üldmulje siiski vägagi hea ning film nauditav. Bryan on kaasaegne kangelane, kes üksi kurjadele jõududele vastu hakkab, ning seda täiesti inimlikke oskusi appi võttes.

Advertisements
This entry was posted in Film, filmivaataja muljeid and tagged , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Taken – filmivaataja muljeid

  1. Nägin eile ka Taken2. Vaadatav film. Selle filmi tegevus toimub Istambulis ja teemaks ühe Pariisis surma saanud albaania maffiooso isa kättemaks Bryanile. Kuuldavasti on praegu tegemisel ka Taken3. Loodetavasti järgmisel aastal näeb.

  2. Täna nägin Taken 3. Kahjuks jäi nõrgaks. Paljud tarbetud stseenid oleks pidanud välja lõikama, et filmi tempot üles kruvida. Mõned stseenid oleks pidanud ümber kirjutama. Action stseenid olid head: võitlused ja kiired sõidud jne. Liam peaks aga harjutama kiiresti jooksmist…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s