The social network – filmivaataja muljeid

facebook

The social network, USA 2010, režissöör David Fincher

Kui ma filmi kinos nägin, olin sellest kohe algusest peale heal arvamusel. Mark Zuckerberg’i (Jesse Eisenberg’i kehastuses) verbaalne kõhulahtisus ning tema ebaloomulik käitumine ühe tütarlapse seltsis esimestes kaadrites veenis mind kohe selles, et tema näol on tegu IT nohikuga. Samuti kogu filmi ülesehitus – , mis põhines kinnisel kohtu juurdlusprotsessil, mille vahele pikiti juurdlusaluseid juhtumisi lähiminevikust, millest kohtumõistmise protsessi käigus räägiti, – oli oma konkreetsuses ja piltlikkuses mõjuv. Filmi tekst kui ka tegevustik on algusest lõpuni veenvad – kiitused stsenaristile ja režissöörile. Helitehnilise poole pealt oli ühe kaksikutest tegelase hääl väga ebaloomulik. Hiljem tuli välja, et üks ja sama näitleja (Armie Hammer) mängis mõlemat kaksikvenda. Millest aga tehniline viga sõltus, ei tea.

Kogu see Facebooki menu ja üleüldine Facebooki internetilehekülgedel jahmerdamine ajendaski filmi vaatama minema, seda enam, et Facebookil on omad varjatud küljed – neid teavad muidugi need, kellel sellega omad kogemused. Oli põnev teada saada tänapäeva kõige populaarsema suhtlusvõrgustiku kujunemiselugu. Kõigepealt sai alguse Facematch lehekülg pelgalt Zuckerbergi vimmast tütarlapse vastu. Siis aga palkasid paar rikast Harvardi kaastudengit – kaksikud Cameron ja Tyler Winklevoss’id – teda projekti Harvard connection tegema, millega samal ajal tekkis aga Zuckerbergil mõte luua The Facebook. Võtnud kaksikute projekti vastu, ei hakanud ta ometigi seda tegema, vaid tõi ettekäändeid selle tegemise edasilükkamiseks. Sel ajal töötas ta aga välja oma projekti – The Facebook. Mark pidi võimalikult kaua aega viitma, et esitleda The Facebook‘i esimesena. Oli selge, et Harvard connection konkureeris idee poolest otseselt tema The Facebook’iga.

The Facebook sai valmis ning sellest sai üleöö hitt noorte seas Harvardi ülikoolis. Seejärel levis The Facebook teistesse ülikoolidesse ning osariikidesse ja isegi teistesse riikidesse. Kui kaksikud said aru, et neid oli ninapidi veetud, läksid nad intellektuaalse omandi vargusekaebusega kohtusse. Sellest kohtuprotsessist kogu film räägibki. Lisaks saame filmi käigus teada, kuidas Mark ärimehelikult olukordi hindab ja oma sõber talle sel puhul jalgu jääb ning kuidas The Facebook’ist saab lihtsalt Facebook. Väga hea film. Vaatamiseks!

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s