Unbroken by Angelina Jolie

Unbroken

Unbroken ehk Murdumatu, USA 2014, draama, 137 min

Angelina Jolie In the land of Blood and Honey (2011), mis oli ta esimene film režissöörina, on mul siiani nägemata. Pärast tänast tema filmi – Unbroken – vaatamist, on mul tunne, et ma pean ka ta esimest filmi nägema.

Sõjafilmide teema on raske. Meelelahutuslikku poolt ei anna sealt kuskilt poolt välja otsida. Unbrokeni tugevus on story ehk lugu ise. Film on tehtud autobiograafilise loo järgi, mida on talletatud raamatusse Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience and Redemption. Noor lootustandev Ameerika keskmaajooksja Louie Zamperini saab Suveolümpiamängudes  Berliinis hea tulemuse ning tema edasine elu oleks justkui sillutatud, kuid siis algab Teine maailmasõda ning Louie satub sõja keeristormi. Liitvägede poolel hävituslennuki peal teenides elab ta üle kõigepealt lennukikrahhi, millest õnnestub temal ja kahel ta kaaslasel eluga välja tulla, kuid siis hulbivad nad merehädalistena päästepaadis  poolteist kuud ning üks neist sureb kurnatusest. Kui siis Louie ja Phil lõpuks leitakse, siis  ei ole see nende pääsemine, vaid nad satuvad jaapanlaste kätte vangi. Järgneb Louie elu sõjavangina – vangivalvurite mõnitused, alandused ja füüsiline väärkohtlemine.

Angelina Jolie leidis väljapaistva isiksuse ja tema väljapaistva eluloo ning sellega andis ta oma filmile tugeva algusimpulsi. Peategelase näitleja valikuga pani ta jällegi täkkesse – Jack O’Connell võitis minu kui vaataja poolehoiu kohe filmi alguskaadritest. Ning loomulikult on vendade Coen‘ite stsenaarium mõjuvalt kokkupandud: üle kümne aasta elujuhtumised on kokku surutud veidi üle kahetunnisesse filmi, milles on lineaarselt jooksva pealooga põimitud minevikumälestused ning -sündmused – vaatajana olin terve filmiaja sügavate emotsioonide lummuses ning filmi lõpus ärkasin justkui sügavast transist.

Louis Zamperini (1917-2014) oli see julge, visa ja õilsa hingega mees, kelle elust kirjutati raamat ja tehti film ning keda peavad meeles veel mitmed-mitmed põlvkonnad. Vaadake teiegi meie aja kangelase filmi tema elust ning mälestage sellega nii teda kui teisi sõjakangelasi.

Advertisements
This entry was posted in draama, Hea Film and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Unbroken by Angelina Jolie

  1. Jack O’Connell sai eile Londonis BAFTA auhinna kui noor lootustandev näitleja filmiga “Unbroken”. Õnnitlused talle!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s