The Theory of everything by James Marsh

 Theory_of_Everything

The Theory of everything ehk Kõiksuse teooria
Autobiograafiline draama, UK 2014, 123 min

Kahe sõnaga: väga liigutav. Või siis ka: suurepärane film! See aasta hakkab minu jaoks pihta väga tugevaid emotsioone tekitavate filmidega.

Kui te olete lugenud Stephen Hawkingi raamatutest kasvõi ühtegi, siis te teate ilmselt tema kohta juba nii mõndagi. Mina läksin kinno aimamata midagigi. Olin lehtedest kosmose valdkonda kuulunud uudiste koha pealt kuulnud Stephen Hawkingi nime ning mäletasin pilti mehest, kes oli halvatud ning ratastoolis. Ma ei teadnud, kas ta tõesti oli astro-füüsika alal tegija ning sedagi mitte, mida tema töö endast kujutas. Peale filmi lõppu tean, et tema elutöö on pälvinud mitmeid-mitmeid prestiižseid auhindu, kuid tema teooriatest ei tea endiselt midagi. Ta uuris justkui aja algust ehk elu algust universumis ehk kõige kõiksuse ja lõpmatuse algust. Oleks nüüd siis aeg lugeda tema raamatut „A Brief History of Time“.

Filmis keskendutakse Stepheni (Eddie Redmayne‘i kehastatud) noorusajale, mil ta käis Cambridge’i ülikoolis füüsikat tudeerimas ning doktoritööd tegemas, näidatakse veidi ka hilisemat aega, mil ta oli juba ülemaailmselt kuulus teadlane ning käis loenguid andmas. Cambridge’i ülikoolis tutvus ta Jane Wilde’iga (Felicity Jones), kes õppis kirjandust. Nad armuvad ning siis järsku juhtub midagi: Stephen kukub kokku ning testid viitavad, et tal on tõsine maskulatoorne haigus, mille tagajärjel jääb ta ilma võimest rääkida, neelata, kõndida ning liigutada enamus kehaosasid, aju funktsioonid pidid samas jääma kahjustumata. Lisaks sellele ennustas talle arst, et talle oli jäänud elada ainult kaks aastat. Stephen oli uudisest vapustatud. Teda ootas ees hävitav rinnapistmine haigusega, millest võitjana ei väljuta… Edasist vaadake juba filmist!

Eddie Redmayne Stepheni osatäitjana oli hiilgav. Ta ei pingutanud liigselt üle oma püüdlustega lihaste krampe ja tõmblusi mängida. Ei olnud kindlasti kerge matkida haiget Hawkingit perioodil, kui see veel suuteline oli suure vaevaga rääkima ja liikuma ning seda teha just paraja doseeringuga, vastavalt haiguse edenemisele.

Filmi stsenaarium on raamatu Travelling to Infinity: My Life with Stephen” adapteering. Memuaarid kirjutas Jane Wilde Hawking – Stephen Hawkingi endine elukaaslane ning nende kolme ühise lapse ema. Tänaseks on Stephen Hawking 72-aastane ning töötanud välja mitmeid väljapaistvaid füüsika teooriaid. Tema enda sõnade järgi: Until there is life, there is hope. Tõlkes: Kuni on elu, seni on lootust.

Advertisements
This entry was posted in draama, Film, filmivaataja muljeid, Hea Film and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to The Theory of everything by James Marsh

  1. Eddie Redmayne sai eile Londonis BAFTA auhinna kui parim meespeaosatäitja filmiga “The Theory of everything”. Õnnitlused talle!

  2. “Kõiksuse teooria” võitis veel järgmised BAFTAd: parim briti film, parim stsenaarium.

  3. Eile öösel Oscarite jagamisel võitis “Kõiksuse teooria” 1 Oscari: parima meespeaosa (Eddie Redmayne) eest.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s