The Lake House – Alejandro Agresti film

Lakehousedvd

The Lake House

DVD, SCI/FI /romance, 2006 USA, inglisekeelne, 95 min

Speed I oli film, mis oli 1994. aasta megahitt ning millega Keanu Reeves-Sandra Bullock tandem lennutati maailmaareenile – nende nimede kuulsus kasvas kõikidel kontinentidel. Kuigi tänavu saab filmi väljalaskest alates auväärsed 21 aastat, siis ei taha ma sellegipoolest rääkida Speed’ist, vaid hoopis ühest teisest filmist, mis on ka vägagi märkimisväärt.

Vähesed teavad, et seesama staaridepaar Keanu Reeves-Sandra Bullock on koos mänginud veel ühes filmis – 2006. aastal valminud The Lake House. Film oli tegelikult Lõuna-Korea reẑissööri Kim Eun-jeong’i filmi Il Mare (2000) remake. Minu jaoks on The Lake House üks neid haruldasi ulmefilme, mille südames on romantiline armastuslugu. Üldiselt armastus ei ole enamus juhtudest ulmefilmide peateemaks, kuigi järjest rohkem on võimalik nimetada just selliseid filme – kohe praegu tuleb meelde ühe vanima näitena aastast 1980 Christopher Reeve’i film Somewhere in Time, siis hilisema näidetena the Time Traveler’s Wife ja ka About Time ning just valminud The Age of Adeline. (Muidugi mõned võivad vastu väita, et pooled mainitud filmidest käivad fantasy ja mitte ulme alla, aga see on eraldi mahukas teema, kuidas neid peaks klassifitseerima.) Hollywoodis, kus otsustajate pool on enamalt jaolt maskuliinne, nagu ärimaailmas ikka, eriti ei kiputa panustama romantilistele ulmefilmidele. Ei tea, miks küll?

The Lake House on üks minu lemmikfilmidest. Võin ütelda ilma häbenemata, et ma võin seda filmi igal aastal korra uuesti üle vaadata. Ta on lihtsalt nii inimlik ja inimeste emotsioonid on nii siiralt esiplaanile toodud, ilma ühegi kurikavala intriigita, mis filme tavaliselt vürtsitavad, et seda filmi vaadates tunnen, kuidas ma naudin filmi üldist romantilist atmosfääri. Muidugi on sellelgi filmil midagi unikaalset – see on nimelt filmi ajaline puzzle. Sellega ei mõtle ma tavalist ajas edasi ja tagasi hüppeid, mida filmides tihti kasutatakse minevikku ja olevikku kujutavate stseenidega. Siin filmis näidatakse lausa paralleelselt kahe inimese eksisteerimist erinevates ajadimensioonides, kellest üks – dr Kate Forster (Sandra Bullock) – elab aastas 2006 ja teine – arhitekt Alex Wyler (Keanu Reeves) – elab aastas 2004, ning kuidas nad omavahel kommunikeeruvad üksteisele kirjutades. Jaa-jaa, selle teeb võimalikuks üks väga iseäralik postkast, mis nende omavahelisi kirju neile kätte toimetab. Filmi vaadates tuleb pingutada ning mõelda, mis ajahetkel mingi tegevus toimub, sest vaatamata ajas lineaarsele liikumisele – paralleelselt jooksvad aastad 2004 ja 2006 nii mehe kui naise elus mõistagi – toimuvad vahepeal lisaks ka veel ajas tagasihüpped, kui minnakse tagasi minevikku. Neil hetkedel tekibki ajalise puzzle moment – justkui filmi vimka ehk filmi eriline mõistatuslik boonushetk, mis filmi nauditavaks teebki.

Keanu Reeves-Sandra Bullock’i sünergia on tugevalt tajutav. Nende mängitud tegelased mõjuvad usutavalt. Filmi ulmeline pool tekitab erilise müstilise atmosfääri – kahes erinevas ajalises dimensioonis olevat inimest armuvad enne veel, kui nad päriselt kohtuvad. Või kas see ikka oli nii? Esimesel juhuslikul kohtumisel ei avane veel mõlema jaoks kõik kaardid. Ühe jaoks on see oleviku sündmus ja kirjakirjutamisega tugevalt seotud, teise jaoks tühine seik juba ununenud minevikust… Kõlab segaselt, ma tean. Sellepärast mas seda filmi nii soojalt soovitangi 🙂 Vaadake ise järele – siis teate, millest ma räägin. Kui esimese korra järel jääb segaseks, vaadake uuesti üle 🙂

2006_the_lake_house_001

Advertisements
This entry was posted in draama, Film, filmivaataja muljeid, Hea Film, Romantika, science-fiction and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s