X+Y – Morgan Matthews film

x+y

X + Y

Draama, UK 2014, 115 min

Nüüd, kui ma minutid kirja sain pandud, olen tõsiselt üllatunud. Ma ei arvanud, et see film peaaegu kahe tunni pikkune oli. Üldjuhul ma vaatan filmi pikkust ette, et oma aega planeerida, kuid eile ei olnud vajadust. Igatahes filmi ajal mulle ta nii pikk ei tundunud. Teadagi kindel märk. Ma olin nii filmi sisse elanud, et ma ei märganud, kuidas aeg möödus. Seda need head filmid minuga teevad.

Geniaalsed inimesed või eripäraste talentidega giikid ja friikid ja nohikud või ükskõik kuidas me neid ka ei nimetaks – on mind alati huvitanud teemad. Inimese aju on nii müstiline ja nii võimeterohke, et see ajab isegi hirmu nahka, kui mõelda, mida kõike suudab üks inimmõistus oma geniaalsuses korda saata. Selles filmis oli küll geniaalsus ja selle väljendumine teisejärguline. Põhirõhk oli tegelikult inimeste omavahelistel suhetel ning üksteise erinevuste aktsepteerimisel.

Filmis osavõtnud näitlejatest mäletasin varasematest filmidest Rafe Spalli, kes mängis keskkoooli matemaatikaõpetajat ning Sally Hawkinsit, kes kehastas Nathani ema. Kõik teised olid mulle tundmatud näitlejad. See mind filmide puhul ei häiri. Tundmatute näitlejate nägude miimikate ja nende kehakeele jälgimine ja avastamine on iseenesest põnev, sest sa ei tea veel neile omaseid žeste ja emotsioonide väljundeid. See on filmi vaatamisel omaette retseptsioonitasand, millega vaataja alateadlikult kaasa läheb ning mis lisab filmile veelgi põnevust juurde.

Nathan (teda mängib Asa Butterfield) on Inglismaalt pärit andekas teismeliseeas noormees, kes huvitub peamiselt matemaatikast. Tema vanemad ei mõista, miks poiss on nii kinnine ning arst paneb talle diagnoosi. Seda diagnoosi tegelikult selge sõnaga välja ei öelda, kuid antakse mitmel moel mõista autismi. Vanemad selgitavad poisile endale, et ta on unikaalne ning temaga on kõik korras just nii, nagu ta on.

Nathani matemaatilisi võimeid arendatakse edasi ning peagi saadetakse ta Taiwanisse matemaatika treeninglaagrisse, mida korraldatakse kõigile neile, kellel on lootust saada matemaatika olümpiaadile. Seal saab ta tuttavaks ühe hiina delegatsiooni lootustandva matemaatiku, preili Zhang Meiga (teda mängib Jo Yang). Nende sõprus paneb Nathani nägema maailma uue pilguga ning murdma pead uute probleemide kallal – armastus, tunded – ,millele ta varem tähtsust ei omistanud…

Temaatikate poolest väga rikkalik film. Inimeste hingetasandid ja maailmatajumisevormid. Inimeste omavahelised suhtevormid ning üksteisemõistmine. See film on justkui sümfoonia inimese ilusast ja mõistatuslikust sisemaailmast.

Mitu huvitavat keerdkäiku loos annavad filmile hea dünaamika, mis teeb filmi nauditavaks. Tehnilisest küljest lihtsate vahenditega teostatud film. Järjekordne näide sellest, et head filmi saab teha ka lihtsalt, ilma eriefektide ja -võteteta. Film tervikuna annab tunnistust intelligentsest lähenemisest filmitegijate poolt.

Advertisements
This entry was posted in draama, Film, filmivaataja muljeid, Hea Film, Uncategorized and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s