Dallas Buyers Club by Jean-Marc Vallée

dallas_buyers_club_

Dallas Buyers Club by Jean-Marc Vallée

DVD, draama, USA 2013, 117 min

Vaadanud ära filmi, ei imesta ma üldse, et just see film võitis 2014. aasta Oscarite jagamisel auhinna nii kategoorias “parim meesnäitleja peaosas” kui ka kategoorias “parim meesnäitleja kõrvalosas”, võitjateks olid siis vastavalt Matthew McConaughey (miks see nimi küll nii keeruline kirjutada on! selle hääldamist ei taha isegi mitte proovida!) 🙂 ja Jared Leto (see nimi on mul aga peas nagu 2×2=4) :). Muuseas Jared mängis  suurepäraselt transseksuaali Rayon – seda tuleb lausa eraldi ära mainida.

Kui juba Oscarite peale läks, siis kritiseerigem veidi Matthew McConaughey osatäitmist. Filmi algusest jääb meelde, et cowboy ja texaslane Ron Woodroof (Matthew McConaughey’ kehastatud) pidas pidu ja elas liiderlikult ilma mõtlemata, mida toob homne päev. Lisaks veel tarbis ta suurtes kogustes narkootikume… Kui Roni liiderdamine ja praalimine ning narkouimas viibimine ei tekitanud Matthewle mingeid raskusi, et rolli sisse elada ning vaatajale endast tõsiseltvõetavat muljet jätta, siis rodeo cowboyna ei jätnud Matthew kohe üldse usutavat muljet. Filmi algus häiris mind tõsiselt just sellepärast. Siis läks aga film kiiresti peateema peale üle, kui Ron sai teada, et tal on HIV viirus. Tollest hetkest peale järgnesid stseenid üksteisele korrapäraselt kaalukalt ning mõjuvalt – Matthew ikkagi suutis Roni naha alla pugeda.

Sündmustik toimub 80-ndate teises pooles Texase osariigis. Elektriku ametit pidav Ron Woodroof saab teada, et tal on HIV viirus ning seda ei ole kuidagi võimalik ravida! Arstid prognoosivad talle maksimaalselt kuu aega elada… Kui Ron ise ka asja uurib ning talle kohale jõuab, et asi on väga halb, hakkab ta surmahirmust tagantaetuna tegutsema. Ma ei peaks nüüd kõike ette ära rääkima, et teil jääks veel midagi vaadata, aga ühte ma ütlen: Roni leidlikkus ja aktiivne tegutsemine tulid talle raskes olukorras appi…

Probleemiasetused filmis olid väga elulised. Kõne alla tulid nii AIDSi ravimite ebatõhusus, arstide hoolimatus oma patsientide vastu kui ka farmatseutiliste firmade ebaeetilised kokkulepped riigi ravimite kontrollametitega. Üksikindiviidide tasandil olid vaatluse all inimeste psühholoogilised kannatused ja nende võitlemine haiguse vastu ning samuti haigusest tingitud eluhinnangute muutused ja inimeste haigust ära kasutav ärioportunism.

Tõsieluline film elust enesest. Stsenarist Craig Borten tegi Ron Woodroofiga intervijuu 1992. aastal (Wikipedia märgib Roni surmadaatumiks sellesama aasta) ning sellel intervjuul ja Roni elulool põhinebki film. Järjekordne näide  tugevast biograafilisest filmist.

Muide, sel aastal kinodes jooksnud film “Wild” on samuti režissöör Jean-Marc Vallée’ kätetöö.  Tugevad filmid järjest…

 

Advertisements
This entry was posted in draama, Film, filmivaataja muljeid, Hea Film, Uncategorized and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s